Dobre nastroje maturzystów
dział: Edukacja / dodano: 08 - 05 - 2026
Blisko tysiąc stu młodych ludzi od poniedziałku żyje egzaminami maturalnymi. Choć obawy były wielkie, nastroje są raczej pozytywne.
Mówi się, że matura to jeden z najważniejszych egzaminów w życiu. Wynik rzutuje często na możliwość podjęcia dalszej nauki na wymarzonym kierunku studiów. Dodatkowo, to nie tylko sprawdzian wiedzy, ale też wytrzymałości psychicznej i odporności na stres.
W szkołach, dla których organem prowadzącym jest Powiat Inowrocławski, do egzaminu maturalnego przystąpiło prawie 1100 tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników.
Egzaminy rozpoczęły się od poniedziałkowych zmagań z językiem polskim. Uczniowie wychodzący z sal egzaminacyjnych przekazywali pozytywne informacje.
– Tematy były proste, szczególnie jeśli wspominać wymagający egzamin próbny. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona – komentowała Marta. – Zagadnienia na rozprawkę mi się podobały. Jestem przekonana, że będzie dobrze – oceniała inna uczennica „Konopy”.
Faktycznie, tematy mogły większości uczniów „przypasować”. „Wpływ pracy na człowieka i otaczającą go rzeczywistość" czy „Kiedy dla człowieka jest ważne, jak postrzegają go inni?" - to były zagadnienia często poruszane w polskiej literaturze.
Po dniach, kiedy maturzyści mierzyli się z arkuszami maturalnym z języka polskiego i matematyki oraz angielskiego – wybieranego najczęściej jako obowiązkowy na poziomie podstawowym – nastąpią egzaminy z tzw. przedmiotów rozszerzonych.
Również tam dominuje język angielski – takiego wyboru dokonało ponad 60 procent przystępujących do matury. Poza językiem Szekspira, najczęściej wybieranymi przedmiotami zdawanymi na poziomie rozszerzonym są: geografia, którą wybrało około 25 procent zdających oraz matematyka (24 procent).
Do tegorocznych egzaminów maturalnych przystąpiło również 217 absolwentów poprzednich lat szkolnych - 45 z nich po raz pierwszy, 85 po raz kolejny, a 87 - podwyższa wynik.
W szkołach, dla których organem prowadzącym jest Powiat Inowrocławski, egzaminy maturalne w części pisemnej i ustnej zakończą się do 23 maja.
– Jestem z Wami i trzymam mocno kciuki. Jestem przekonana, że wspierani przez rodziców i nauczycieli wykorzystacie dobrze swoją wiedzę. Wierzcie w siebie, w swoją kreatywność i talent – takie życzenia przekazała maturzystom Starosta Inowrocławski Wiesława Pawłowska.
Na zdjęciu: Egzaminy w Zespole Szkół Budowlanych im. gen. Władysława Sikorskiego w Inowrocławiu.
Fot. ZSB Inowrocław
Artykuł ukazał się w Przeglądzie Powiatu, Miast i Gmin 8 maja 2026 r.









polski
angielski
niemiecki
rosyjski
francuski
